Friday, July 31, 2009
Romania, the land of records
Daca stam bine la ceva, acestea sunt recordurile. Mondiale. Tiparite pe hartia lucioasa de la Guiness Book of World records.
Avem un apetit fantastic in a ne intrece care face cea mai mare, spectaculoasa, inedita, unica, fantastica etc. chestie. Daca noi suntem mici, macar chestiile noastre sa fie mari.
So:
1. Casa poporului-lider absolut
2. Cel mai greu tort din lume (asa poate se explica si cresterea economica de anul trecut-au fost scumpe ingredientele)
3. Cea mai mica bacnota tiparita (cea de 10 bani in 1917.)
4. Nadia-cel mai mare punctaj
5. Si la ping pong stam foarte bine: sase titluri mondiale consecutive. Se intampla in 50.
6. Cel mai inalt boxer care a urcat in ring intr-un meci profesionsit a fost romanul Gogea Mitu, in 1935
Si acum alea neomologate (dar pending):
1. Cea mai mare cantitate de perhidrol pe cap de locuitor
2. Cea mai mica cantitate de textile consumata de industria modei
3. Cea mai pasiva natie de pe glob.
4. Cea mai furata natie de pe glob.
5. Cei mai mici politicieni (d.t.p.d.v)
6. Cel mai decoltat ministru al turismului.
Avem un apetit fantastic in a ne intrece care face cea mai mare, spectaculoasa, inedita, unica, fantastica etc. chestie. Daca noi suntem mici, macar chestiile noastre sa fie mari.
So:
1. Casa poporului-lider absolut
2. Cel mai greu tort din lume (asa poate se explica si cresterea economica de anul trecut-au fost scumpe ingredientele)
3. Cea mai mica bacnota tiparita (cea de 10 bani in 1917.)
4. Nadia-cel mai mare punctaj
5. Si la ping pong stam foarte bine: sase titluri mondiale consecutive. Se intampla in 50.
6. Cel mai inalt boxer care a urcat in ring intr-un meci profesionsit a fost romanul Gogea Mitu, in 1935
Si acum alea neomologate (dar pending):
1. Cea mai mare cantitate de perhidrol pe cap de locuitor
2. Cea mai mica cantitate de textile consumata de industria modei
3. Cea mai pasiva natie de pe glob.
4. Cea mai furata natie de pe glob.
5. Cei mai mici politicieni (d.t.p.d.v)
6. Cel mai decoltat ministru al turismului.
Cea mai scumpa cocaina din lume...
...a fost trasa pe nas de Mutu. Nota de plata: 17.000.000 de euro.
Doua luate cate trei sau trei luate cate doua
La facerea lumii, Dumnezeu, pentru a-i ajuta pe oameni sã prospere, a hotãrât sã dea printr-o "Lege Divina" fiecãrei natii câte douã virtuti. Astfel, El i-a facut :
- pe elvetieni - ordonati si respectuosi fatã de legi;
- pe englezi - perseverenti si studiosi;
- pe japonezi - muncitori si rãbdãtori;
- pe francezi - culti si rafinati;
- pe spanioli - veseli si ospitalieri etc.
Când a ajuns la români, I-a spus îngerului consilier care si nota:
- românii vor fi inteligenti, cinstiti si buni politicieni;
Dupã ce a publicat-o în "Monitorul Celest", îngerul a remarcat:
- Doamne, ai dat tuturor popoarelor câte douã virtuti, iar românilor trei. Oare în acest fel, nu cumva ei îi vor depãsi si exploata pe toti ceilalti?
- Aoleu, asa e! Ai dreptate! Atunci sã revenim cu o "Ordonantã". Pentru cã virtutile Dumnezeiesti, o datã acordate, nu se mai pot lua înapoi, precizez cã nimeni nu va putea avea mai mult de douã virtuti, din cele trei, în acelasi timp !
Si astfel, se explicã de ce românii care:
- sunt inteligenti si cinstiti, în nici un caz nu fac politicã;
- sunt cinstiti si fac politicã, categoric nu sunt inteligenti;
- fac politicã si sunt inteligenti, fãrã nici un fel de dubiu, nu sunt deloc cinstiti.
- pe elvetieni - ordonati si respectuosi fatã de legi;
- pe englezi - perseverenti si studiosi;
- pe japonezi - muncitori si rãbdãtori;
- pe francezi - culti si rafinati;
- pe spanioli - veseli si ospitalieri etc.
Când a ajuns la români, I-a spus îngerului consilier care si nota:
- românii vor fi inteligenti, cinstiti si buni politicieni;
Dupã ce a publicat-o în "Monitorul Celest", îngerul a remarcat:
- Doamne, ai dat tuturor popoarelor câte douã virtuti, iar românilor trei. Oare în acest fel, nu cumva ei îi vor depãsi si exploata pe toti ceilalti?
- Aoleu, asa e! Ai dreptate! Atunci sã revenim cu o "Ordonantã". Pentru cã virtutile Dumnezeiesti, o datã acordate, nu se mai pot lua înapoi, precizez cã nimeni nu va putea avea mai mult de douã virtuti, din cele trei, în acelasi timp !
Si astfel, se explicã de ce românii care:
- sunt inteligenti si cinstiti, în nici un caz nu fac politicã;
- sunt cinstiti si fac politicã, categoric nu sunt inteligenti;
- fac politicã si sunt inteligenti, fãrã nici un fel de dubiu, nu sunt deloc cinstiti.
Thursday, July 30, 2009
Subscribe to:
Posts (Atom)

