Wednesday, September 9, 2009

Apocalipsa suna de doua ori la usa.

" Miercuri, 9 septembrie 2009, a noua zi din a noua lună a celui de-al nouălea an din acest mileniu, era ziua în care, potrivit prezicătorilor britanici, lumea urma să se sfârşească, informează Daily Mail."

Presupun ca era vorba despre Apocalipsa mica ca cea mare e planificata pentru 2012.

Alive!


O specie de focă ce trăia în zona Caraibe, a fost declarată dispărută oficial de către National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), informează Mediafax. Cauza dispariţiei este, potrivit organizaţiei, acţinunea omului, mai exact, vânătoarea în exces. Monchus Tropicalis era o specie foarte căutată pentru carnea şi grăsimea ei.

Ultima oară când au fost văzute exemplare aparţinând acestei specii, a fost în urmă cu 56 de ani.

Sunt Eco, deci exist

Un film care face cat 1000 de organizatii eco.
E fascinant cum ne putem bate joc de ceva atat de frumos.

Astazi nu este o zi buna pentru a muri.

Constatare personala.

Daca intereseaza pe cineva....

Direct de la surse:

1,000,000 euro varsati la d-nul presedinte Basescu (pentru campanie si gentute Elena)
500,000 la d-nul Geoana (pentru campanie plus papucei Mihaela)

Acestea sunt sumele care ar trebui platite daca vreti sa intrati in politica.

Thursday, September 3, 2009

Nu ma pot abtine


Ah, Josephine, come in my fucking machine!
Colectia primavara/vara 2009

Wednesday, September 2, 2009

Siesta

Cine are batrani, sa ii imbrace cum trebuie

Cred ca Viena este unul dintre orasele lumii in care batranii arata cu adevarat senzational. Si nu ma refer doar la d-nele care isi traiesc restul vietii in fata unei cesti de ceai, impecabil imbracate in Chanel, ci si la cei cu care ma intalnesc prin librarii, muzee sau supermarketuri. Au o relaxare fascinanta, o neglijenta studiata a vestimentatiei, o bucurie a lucrului pe care il fac.

Nu o sa inteleg niciodata de ce in Romania oamenii decid sa puna un punct dupa 60 de ani, iesind cu fruntea jos din circuitul social. Odata ce condica a disparut, nimic nu pare sa ii mai intereseze. Devin asexuati (cu greu mai faci diferenta dintre un barbat si o femeie), neingrijiti, obtuzi si tipicari, pusi pe harta, frustati etc. Isi inventeaza o uniforma din care refuza sa mai iasa de parca culorile si materialele naturale apartin, prin lege, doar frivolilor. Si lor le mai cedeaza si sapunul, deodorantul, samponul si o decenta crema de fata. In schimb se inarmeaza cu revolta, replici prefabricate, percepte depasite si frustari care au
mocnit ani intregi inlauntrul lor si care izbucnesc la suprafata, cum altfel, in autobuzul nr. 69, in fata unei fete dragute pe care, in loc sa o admire, sa se bucure de frumusetea si tineretea ei, o improasca cu ura plus saliva si o potcoveste cu nefericita replica : “Putin respect d-soara”. Dar pe ea cine o respecta?

M vine de la M

Intotdeauna cand moare o celebritate lucrurile se desfasoara dupa acelasi trist scenariu:

1. Socul: general, greu de acceptat.

2. Tributul: albume, povesti reciclate, fosti prieteni dar si personaje noi care, ups!, mancau la aceeasi masa cu persoana decedata (dar acesata nu avea deloc habar).

3. Curiozitatea: de ce? Cum? Cine?

4. Intriga: primele zvonuri care condimenteaza povestea originala.

5. Macabrul: fotografii care nu ar trebui publicate niciodata, scapate “discret” in presa plus, ca bonus, rezultatele autopsiei.

6. Finalul: trist, cu un personaj demitizat, uitat in pielea goala in mijlocul strazii.

Astazi detestam:

teoria conspiratiei.