Wednesday, December 23, 2009

Astazi am invatat ca...

...nu am invatat nimic.

Mi casa es tu casa

In stanga am oceanul iar in dreapta un cubito, o combinatie ucigatoare pentru ficat din care ma prefac ca beau doar ca sa nu o intristez pe menajera. Aici oamenii nu se enerveaza, doar plang sau isi iau o privire de caine batut in fata careia intotdeauna am capitulat fara drept de apel.
Sunt 30 de grade afara insa prietenii regasiti imi spun ca este extrem de frig pentru cei care traiesc aici. Dimineata, cand eu trebuie sa dau aerul conditionat la maximum ca sa mai pot dormi macar o ora, menajera si sotul ei isi iau pufoaicele si pleaca la piata. Vazuti din spate par doi pinguini rataciti in desert.

Friday, December 11, 2009

Pipi de cinci stele

Cat de mult iubesc stabilimentele de cinci stele unde, la buda, se afla un afis impecabil printat cu "nu va urcati cu picioarele pe colacul toaletei". Acesta este adevaratul customer care! Management care stie ca eu, clientul lui peste, fac pipi ca Scufita Rosie. Si ca nu imi curge bine decat in lavoar din onix, alimentat cu apa Evian.

Thursday, December 10, 2009

Talking about a revolution

Incepand cu ziua de sambata NU am mai citit ziare, nu am mai ascultat stirile si nici nu m-am mai dat cu barca pe net, prin oceanele de stiri. Si ma simt atat de bine! Am ras, am luat mese lungi cu cei mai buni prieteni, am vorbit despre moda si tarzan, despre filme si amante, despre zodii si bobi.
Nu cred ca am nevoie sa stiu cine este presedinte. Ori cu fostul, ori cu noul, criza este tot una si aceeasi iar lipsa de creier exista la amandoi. Unul mai rau ca Boc nu exista, altul mai bun nu ai cum sa gasesti.

Tuesday, December 8, 2009

Porno Sic

M-am culcat cu un presedinte si m-am trezit cu altul.

Friday, December 4, 2009

"Lectura" de joi seara

Mary si Max sunt "penpals". Ea are 8 ani, el peste 40. Ea are o dilema la care cauta un raspuns(copii sunt gasiti pe fundul halbelor de bere?) iar el este complet dereglat mental. Amandoi iubesc ciocolata si niste personaje pitice, o generatie hardcore de strumpfi. Ea locuieste in Australia, el la New York, iar amandoi isi doresc sa aiba macar un prieten in dotare.

Friday, November 27, 2009

Altfel

„Yo soy español integral y me sería imposible vivir fuera de mis límites geográficos; pero odio al que es español por ser español nada más, yo soy hermano de todos y execro al hombre que se sacrifica por una idea nacionalista, abstracta, por el sólo hecho de que ama a su patria con una venda en los ojos. El chino bueno está más cerca de mí que el español malo. Canto a España y la siento hasta la médula, pero antes que esto soy hombre del mundo y hermano de todos. Desde luego no creo en la frontera política.”

„Eu sunt în mod integral spaniol şi ar fi imposibil pentru mine să trăiesc dincolo de hotare; dar îl urăsc pe cel care este spaniol doar de dragul de a fi spaniol, eu sunt fratele tuturor şi îl detest pe omul care se sacrifică pentru o idee naţionalistă, abstractă, din simplul motiv că îşi iubeşte ţara cu o legătură la ochi. Mă simt mai apropiat de chinezul bun decât de spaniolul rău. Cânt Spania şi o simt până în măduva oaselor, dar înainte de asta sunt cetăţean al lumii şi frate cu toată lumea. În nici un caz nu cred în graniţele politice.”

Federico Garcia Lorca

Wednesday, November 18, 2009

Despre dragoste



D-na Dinica.

Fotografie de Cristina Bazavan.

Monday, November 16, 2009

Si nimeni nu ma vrea...

"în SUA a început isteria anului 2012 care, după interpretările calendarului Maya, marchează sfîrşitul lumii. Sigur, discuţia în jurul acestui an este prilejuită de un film cu numele 2012, gata să fie lansat în cinematografe. Am citit şi nişte articole care “îndeamnă la calm”, se bazează pe argumente raţionale etc., dar asta aşa, să facă viaţa filmului mai uşoară! la noi, în 2012 vor fi alegeri parlamentare. Deci, nici vorbă de sfîrşitul lumii!"
Concluzie: pana si sfarsitul lumii ne ocoleste pe noi romanii.

Wednesday, November 11, 2009

Miss Viagra

n premiera, modelul Dana Dorobantu ne-a povestit cu lux de amanunte momentul: Eu am mers la Nicola sa-i cer niste fotografii, iar Gina, care tocmai se cuplase cu el, m-a tras de par si mi-a spus: "Tu sa nu vorbesti cu asta!". Acest lucru m-a deranjat, dar am reusit sa ma abtin. Insa ea m-a tot sicanat, urmarindu-ma la toaleta de mai multe ori. Ceea ce nu stia ea era ca nu e bine sa te iei de mine cand sunt pilita. Si atunci eram, asa ca i-am turnat un pahar cu bautura in cap. Mai ales ca eu sunt mult mai inalta decat ea. Ea a ridicat mana sa dea in mine, dar eu m-am ferit si i-am tras un capac dupa ceafa. Toata lumea radea, in frunte cu Nicola, care nu a sarit sa ne desparta. Dana isi aduce aminte cu amuzament de momentul in care Nicola a trimis-o pe Gina acasa. I-a spus "Mars la hotel!", iar eu m-am bucurat, pentru ca sunt mai afurisita din fire. Apoi el a mers cu noi la alt club. Am fost foarte rea cu Gina, ne-a spus modelul care s-a impacat ulterior cu vedeta Playboy.